[OpenBSD]

[Spis treści] [Sekcja 2 - Inne źródła informacji o OpenBSD]

1 - Wstęp do OpenBSD


Spis treści


1.1 - Czym jest OpenBSD?

Projekt OpenBSD tworzy wolnodostępny, wieloplatformowy, Uniksowy system operacyjny oparty na systemie 4.4BSD. Cele projektu kładą nacisk na poprawność, bezpieczeństwo, standaryzację i przenośność. Dzięki binarnej kompatybilności istnieje możliwość uruchomienia programów skompilowanych dla systemów SVR4 (Solaris), FreeBSD, Linux, BSDI, SunOS, i HPUX

To FAQ ściśle odpowiada ostatniemu wydaniu OpenBSD, wersji 4.2.

1.2 - Na jakich platformach działa OpenBSD?

OpenBSD 4.2 działa na następujących platformach:

bootowalny z CD oznacza, że instalator OpenBSD uruchomi się bezpośrednio z CD. Zestaw CD daje możliwość rozruchu na kilku platformach sprzętowych. Więcej szczegółów związanych z uzyskaniem OpenBSD na CD można przeczytać w Sekcji 3 niniejszego FAQ.

Więcej informacji na temat platform dla OpenBSD znajdziesz na stronie dotyczącej platform.

Ludzie czasami pytają dlaczego wspieramy tyle "dziwnych" platform. Najkrótszą odpowiedzią jest: "ponieważ tego chcemy". Jeżeli wystarczająco zdolnionych osób (czasami, "wystarczająco" oznacza jedną naprawdę uzdolnioną osobę) pragnie zarządzać wspieraniem danej platformy, to jest ona wspierana. Istnieją praktyczne korzyści z utrzymywania OpenBSD jako wieloplatformowego: gdy pojawia się nowa architektura, źródła są już względnie wolne od błędów mogących przeszkodzić w przeniesieniu kodu oraz błędów projektowych. Platformy OpenBSD zawierają obsługę procesorów 32-bitowych i 64-bitowych, little i big endian, oraz wiele innych konstrukcji. Tak, wspieranie "niezwykłych" platform pomogło nam stworzyć wysokiej jakości kod podstawowy dla wielu "powszechnych" platform.

1.3 - Czy OpenBSD jest naprawdę darmowy?

OpenBSD jest całkowicie darmowy. Binaria są darmowe. Źródła są darmowe. Wszystkie części OpenBSD mają liberalne warunki praw autorskich, zezwalające na swobodną redystrybucję. Dotyczy to możliwości wykorzystywania większej części drzewa źródeł tak dla celów osobistych, jak i komercyjnych. OpenBSD nie zawiera żadnych, dalej idących, zastrzeżeń aniżeli te wynikające z oryginalnej licencji BSD. Oprogramowanie napisane w ramach bardziej rygorystycznych licencji nie może być zawarte w podstawowej dystrybucji OpenBSD. Ma to zapewnić w pełni darmowe użytkowanie OpenBSD. OpenBSD może być nieodpłatnie użytkowany dla celów osobistych, akademickich, przez instytucje rządowe, organizacje typu non-profit oraz firmy komercyjne. OpenBSD lub jego cześć jest wykorzystywane w licznych produktach komercyjnych.

Ludzie czasem pytają czy nie niepokoi nas fakt, że nasza nieopłacana praca jest przenoszona do produktów komercyjnych. Odpowiedzią jest, że wolimy by nasz dobry kod był powszechnie stosowany niż by twórcy komercyjnego oprogramowania przenosili i tworzyli marnie zakodowane niekompatybilne alternatywne rozwiązania juz rozwiązanych problemów. Przykładowo, prawdopodobnie SSH jest powszechnie stosowanym protokołem ze względu na tą "wolność", znacznie powszechniej wykorzystywany niż gdyby nałożone zostały ograniczenia na sposób w jaki ludzie korzystają z kodu OpenSSH.

Nie jest powiedziane, że sprzeciwiamy się wsparciu finansowemu lub sprzętowemu w podziękowaniach. Istotnie, to fantastyczne jak niewielkie wsparcie różnego rodzaju pochodzi od firm których produkty zależą od OpenBSD, lecz bonifikata nie jest wymagana.

Więcej informacji na temat innych popularnych licencji można znaleźć na stronie Polityka praw autorskich w OpenBSD.

Twórcy OpenBSD utrzymują projekt głównie z własnej kieszeni. Wlicza się w to czas spędzony na programowanie na potrzeby projektu, sprzęt wykorzystywany do wspierania licznych portów, zasoby sieciowe używane, aby dostarczyć Państwu OpenBSD, czas poświęcony na udzielanie odpowiedzi i sprawdzanie błędów zgłaszanych przez użytkowników. Twórcy OpenBSD nie są niezależni finansowo i nawet niewielkie wsparcie w postaci czasu, sprzętu czy innych zasobów okazuje się bardzo pomocne.

1.4 - Dlaczego chciałbym używać OpenBSD?

Często nowi, potencjalni użytkownicy OpenBSD pytają, czy OpenBSD przewyższa inne wolne systemy z rodziny UNIX. Jest to pytanie bez odpowiedzi, prowadzące do niezliczonych (i zupełnie bezużytecznych) "świętych wojen". Pod żadnym pozorem nie należy zadawać pytań tego typu na listach dyskusyjnych dotyczących OpenBSD.

Poniżej znajduje się kilka powodów, które twórcy systemu przytaczają jako argumenty, przemawiające za używaniem OpenBSD. Jednak na pytanie "Czy OpenBSD jest systemem dla mnie?", każdy musi odpowiedzieć sobie osobiście.

1.5 - Jak wspomóc OpenBSD?

Projekt OpenBSD pragnie wyrazić wdzięczność organizacjom i osobom prywatnym, które wspomogły rozwój systemu. Zostały one wymienione na stronie http://www.openbsd.org/donations.html

OpenBSD nieustannie potrzebuje wsparcia. Jeśli system OpenBSD jest dla Ciebie użyteczny, gorąco zachęcamy do wniesienia własnego wkładu w jego rozwój. Jeśli żadna z zamieszczonych poniżej sugestii nie przypadła Ci do gustu, zawsze możesz zawsze zaproponować jakąś alternatywę poprzez wysłanie maila na donations@openbsd.org.

1.6 - Kto utrzymuje OpenBSD?

OpenBSD jest utrzymywany przez zespół rozwojowy rozproszony na terenie całego świata. Baza Projektu zlokalizowana jest w Kanadzie, a jego koordynatorem jest Theo de Raadt.

1.7 - Kiedy będzie następne wydanie OpenBSD?

Zespół OpenBSD tworzy nowe wydanie co pół roku, publikując je odpowiednio - w maju i listopadzie. Więcej informacji na temat cyklu rozwoju znajduje się tutaj.

1.8 - Co zawiera w sobie OpenBSD?

OpenBSD jest rozprowadzany wraz z dużą ilością oprogramowania pochodzącego od osób trzecich, wliczając w to: Jak można zobaczyć, twórcy OpenBSD najczęściej zakładają łatki na oprogramowanie pochodzące ze źródeł trzecich, w celu poprawienia bezpieczeństwa lub jakości kodu. W niektórych przypadkach, użytkownicy nie są w stanie dostrzec różnic w działaniu tego oprogramowania, jednak zdarzają się sytuacje, gdy ich funkcjonowanie różni się od tego, do którego przyzwyczaili się użytkownicy. Należy wziąć pod uwagę rozszerzenia dodane przez OpenBSD, zanim zainstaluje się nową wersję tego samego oprogramowania. Możesz mieć nowszą wersję, ale mniej bezpieczny system.

Oczywiście dodatkowe aplikacje mogą zostać dodane przez system pakietów i portów.

1.9 - Co nowego w OpenBSD 4.2

Pełna lista zmian pomiędzy OpenBSD 4.1 a nową wersją 4.2 znajduje się w dokumencie plus42.html a najważniejsze zmiany znajdują się na stronie informacyjnej OpenBSD 4.2, jednakże podamy kilka zmian, które jak spodziewa się zespół OpenBSD, mogą wymagać szczególnej uwagi dla osób uaktualniających lub instalujących OpenBSD 4.2, a które są już zaznajomione z poprzednimi wersjami:

1.10 - Czy mogę używać OpenBSD jako desktop?

To pytanie jest często formułowane do społeczności OpenBSD dokładnie w tej formie, bez wyjaśnienia co pytający ma na myśli poprzez "desktop". Jedyną osobą która może na to pytanie odpowiedzieć jest sam pytający, ponieważ odpowiedz zależy od jego potrzeb i oczekiwań.

Mimo iż OpenBSD ma wyrobioną reputację jako dobry serwerowy system operacyjny, może być, i jest, wykorzystywane także jako desktop. Wiele użytecznych w tym zastosowaniu aplikacji znajduje się w drzewie portów i pakietach. Podobnie jak z wszystkimi decyzjami odnośnie systemów operacyjnych, pytanie powinno brzmieć: czy potrafi wykonać zadanie, które mu stawiamy w sposób, który nam odpowiada? Każdy musi odpowiedzieć sobie na to pytanie samodzielnie.

Być może nie ma znaczenia fakt, że większość pracy deweloperskiej przy OpenBSD wykonywana jest na laptopach.

1.11 - Dlaczego ProduktX jest/nie jest włączony do OpenBSD?

Często pojawia się pytanie, dlaczego dany produkt jest/nie jest włączony do OpenBSD. Odpowiedz składa się z dwóch aspektów: potrzeb twórców OpenBSD oraz zgodności z celami projektu. Produkt nie zostanie włączony po prostu dlatego, że jest "fajny" -- musi być także "wolny" od ograniczeń w użytkowaniu, rozpowszechnianiu i modyfikowaniu w rozumieniu naszej polityki praw autorskich. Produkt musi być także stabilny i bezpieczny -- większe numery wersji nie zawsze oznaczają lepszy produkt.

Licencja jest często największym problemem: chcemy aby OpenBSD pozostało użyteczne dla każdego z dowolnego zakątka świata dla dowolnego celu.

Innym ważnym elementem branym pod uwagę są pragnienia developerów. Developerzy OpenBSD posiadają ostateczny głos o tym co wchodzi a co nie w skład projektu. Tylko dlatego ze program jest "dobry", nie oznacza, że projekt OpenBSD chce przeznaczyć zasoby konieczne do zarządzania nim, lub będą dzielić entuzjazm pozostałych odnośnie jego miejsca w OpenBSD.

Często zadawane pytanie odnośnie załączonych produktów:

W większości przypadków przedstawione tu zagadnienia zostały szczegółowo omówione na listach dyskusyjnych, więcej szczegółów można znaleźć w archiwach.

Oczywiście, jeśli chcemy korzystać z któregoś z wymienionych wyżej pakietów, a ich użytkowanie jest zgodne z ich licencja, nikt nie powstrzymuje nas przed ich instalacją. Niemniej twoje potrzeby mogą się zmienić -- możesz kiedyś opracować "powalającą z nóg aplikację", której nie będziesz mógł sprzedać, rozpowszechniać lub zarabiać na niej, ponieważ włączyłeś do niej obarczone restrykcjami oprogramowanie.

[Spis treści] [Sekcja 2 - Inne źródła informacji o OpenBSD]


[wstecz] www@openbsd.org
$OpenBSD$