[OpenBSD]

[Spis treści] [Sekcja 11 - X Window System] [Sekcja 13- Multimedia]

12 - Pytania dotyczące poszczególnych platform


Spis treści


12.1 - Ogólne uwagi na temat sprzętu

12.1.1 - Urządzenia PCI

12.1.2 - Urządzenia ISA

12.1.3 - Urządzenie jest "rozpoznawane" ale dmesg wyświetla przy nim komunikat: "not configured"

Krótko mówiąc, twoje urządzenie nie jest obsługiwane przez jądro którego używasz i dlatego nie możesz go uruchomić.

PCI i wiele innych typów urządzeń dostarcza o sobie informacje, dzięki czemu OS może je poprawnie rozpoznać i obsłużyć. Dodanie rozpoznawania sprzętu jest proste, jego obsługa często nie. Poniżej znajduje się wycinek z dmesg zawierający dwa "nieskonfigurowane" urządzenia:

...
vendor "Intel", unknown product 0x5201 (class network subclass ethernet,
rev 0x03) at pci2 dev 9 function 1 not configured
...
"Intel EE Pro 100" rev 0x03 at pci2 dev 10 function 0 not configured
...
W pierwsze z nich urządzenie posiada rozpoznany kod producenta. Rozpoznany został także ogólny typ urządzenia (urządzenie sieciowe) lecz nie jego konkretny model. Drugie urządzenie także jest kartą sieciową, jednak tym razem karta ta była już wcześniej zidentyfikowana przez twórców jądra, a dokładne informacje o niej zostały wpisane do pliku identyfikującego urządzenia. Niemniej, w obu przypadkach urządzenia nie będą działały, ponieważ oba są wylistowane jako "not configured", co oznacza że w tej chwili nie system nie przydzielił im żadnego sterownika.

Co mogę zrobić z urządzeniami wylistowanymi jako not configured?

12.1.4 - Moja karta jest wylistowana jako obsługiwana, mimo to nie działa!

Niestety, wielu producentów używa numerów modeli jako oznaczeń rynkowych przeznaczenia produktu, zamiast ich technicznej natury. Dlatego też możesz zakupić produkt z taką samą nazwą lub numerem modelu jak w liście obsługiwanego sprzętu dla twojej platformy i mimo to może on być nieobsługiwany przez OpenBSD. Na przykład, wiele wczesnych urządzeń sieci bezprzewodowej było opartych o układ Prism2, obsługiwany przez sterownik (wi(4)), lecz później, gdy tańsze układy stały się dostępne, wielu producentów zaczęło wykorzystywać układy dla których nie ma sterowników open source, nie zmieniając nigdy swoich numerów modelu. Niestety, urządzenia sieci bezprzewodowej nie są jedynym przykładem takich praktyk.

12.2 - DEC Alpha

[jeszcze nic tu nie ma]

12.3 - AMD 64

[jeszcze nic tu nie ma]

12.4 - Urządzenia operta na ARM

[jeszcze nic tu nie ma]

12.5 - HP300

[jeszcze nic tu nie ma]

12.6 - HPPA

[jeszcze nic tu nie ma]

12.7 - i386

12.7.1 - Karty sieciowe ISA

OpenBSD dobrze obsługuje starszy sprzęt, a użytkownicy są często zmuszeni korzystać z kart sieciowych ISA na tych maszynach. Sprzęt ISA wymaga dużo więcej konfiguracji i zrozumienia tematu, niż sprzęt PCI. Ogólnie, nie można po prostu wcisnąć takiej karty do komputera i oczekiwać, że w jakiś magiczny sposób zacznie ona działać. W wielu systemach, gdzie urządzenia ISA nie są zgodne z standardem "Plug 'n' Play" (PNP), trzeba samodzielnie zarezerwować w BIOS-ie zasoby wykorzystywane przez kartę.

3Com 3C509B ep(4)

Jest to bardzo wydajna karta sieciowa ISA obsługiwana przez sterownik ep(4). Wersja 'B' może być rozróżniona od wersji nie-B po napisach na karcie i większym "głównym" chip-ie (około 2.5 cm w przypadku wersji 'B' i 2 cm w przypadku starszych wersji), oraz lepszej wydajności w obciążonym lub posiadającym dwie karty sieciowe systemie. Model 3C509B dostarczany jest z włączonym trybem PNP, który niestety nie odpowiada standardom i powoduje problemy z obsługą isapnp(4). Urządzenie jest najpierw rozpoznawane jako nie obsługujące PNP, a następnie, gdy obsługa PNP jest uaktywniana, powoduje wyświetlanie dodatkowej karty sieciowej w dmesg. Wszystko może działać poprawnie, ale może to także powodować inne problemy. Zaleca się, aby przed konfiguracją karty 3C509B na OpenBSD, wyłączyć jej tryb PNP i ręcznie skonfigurować bezkonfliktowe ustawienia przy pomocy DOS'owego programu konfiguracyjnego 3Com.

Sterownik ep(4) rozpoznaje karty w każdej konfiguracji sprzętowej, która nie rodzi konfliktów z innymi urządzeniami w systemie.

Jeśli masz wiele kart 3C509 w swoim systemie, zaleca się oznaczenie "grzbietu" kart adresem MAC, i wykorzystanie dmesg do ich rozróżnienia.

Warto zauważyć, że modele 3C509, 3C905 i 3C590 są często mylone. Model 3C509 to 10Mbitowa karta ISA, 3C905 i 3C590 to karty PCI.

NE2000

Oryginalna karta sieciowa NE2000 została opracowana przez Novell w połowie lat osiemdziesiątych. Od tego czasu, wielu producentów wypuściło na rynek bardzo podobne karty, ogólnie nazywane "kompatybilnymi z NE2000" lub klonami. Ich wydajność jest bardzo zróżnicowana. Podczas gdy wiele z starszych, kompatybilnych z NE2000 kart miało dobrą wydajność, większość z obecnie dostępnych klonów sprawuje się dużo gorzej. Karty kompatybilne z NE2000 są obsługiwane w OpenBSD przez sterownik ne(4).

OpenBSD poradzi sobie z obsługą niektórych kart kompatybilnych z NE2000 z włączonym trybem ISAPNP. Inne karty należy skonfigurować używając albo zworek, albo DOS'owych narzędzi konfiguracyjnych. Niestety, ponieważ oryginalne karty NE2000 nie miały możliwości konfiguracji za pomocą oprogramowania, ani wsparcia dla ISAPNP, nie ma w tym względzie standardów - niezbędne jest narzędzie, które jest dedykowane danej karcie. Często trudno jest je zdobyć.

Sterownik ne(4) obsługuje trzy konfiguracje kart ISA NE2000 w jądrze GENERIC:

   ne0: port 0x240 irq 9
   ne1: port 0x300 irq 10
   ne2: port 0x280 irq 9
Jeśli ustawienia te nie są do zaakceptowania, możesz dostroić je przy pomocy Konfiguracji jądra podczas startu systemu lub zbudowanie własnego jądra.

Warto zwrócić uwagę, że sterownik ne(4) jest dość "głupi" - jedynie port I/O jest sprawdzany, jeśli którykolwiek z powyższych adresów I/O jest wykryty, domyślnie zakładane jest odpowiadające mu IRQ. dmesg(8) nie odzwierciedli prawdziwego IRQ urządzenia sieciowego w przypadku sterowników ISA ne(4). Jeśli nie jest to prawdziwe IRQ, które jest przydzielone karcie, nie będzie ona działać.

Istnieją karty nie-ISA, które korzystają ze sterownika ne(4) - karty PCI i PCMCIA. Powyższe notatki nie odnoszą się do nich, ponieważ karty te są konfigurowane automatycznie.

12.7.2 - OpenBSD nie chce się uruchomić na moim 80386/80386SX/80486SX!

80386SX/DX

W OpenBSD 4.2 zostało zarzucone wsparcie dla procesorów 80386DX oraz 80386SX. Poza ograniczeniami układów 80386, systemy na nich oparte są po prostu zbyt powolne, posiadają relatywnie mało pamięci RAM, oraz brak FPU wymaganego do pracy z OpenBSD.

80486SX

Układ 80486SX jest "niskobudżetową" wersją procesora 80486, pozbawioną koprocesora matematyczne (podobnie jak 80386), który wymagany jest przez OpenBSD. Na szczęście w przypadku większości komputerów istnieje prosty sposób na zamianę zubożonego procesora na jego pełną wersję 80486DX.

Układy 80486DX, oraz nowsze, powinny działać bez problemów z OpenBSD.

12.7.3 - Mój dmesg pokazuje, że wiele urządzeń współdzieli to samo przerwanie (IRQ)!

Jest to całkowicie dopuszczalne, a nawet zalecane w przypadku urządzeń PCI. Jest to zaprojektowana własność szyny PCI. Wielu powie, że współdzielenie wywołań przerwań jest czymś złym, jednak osoby te albo mylą sytuację z szynami ISA (gdzie współdzielenie przerwań nie jest dozwolone), albo miały w przeszłości doświadczenia ze źle działającym sprzętem lub oprogramowaniem.

Urządzenia ISA nie mogą współdzielić przerwań. Jeśli spotkasz się z urządzeniami ISA, które współdzielą przerwania, musisz to poprawić.

12.7.5 - Moja klawiatura/myszka blokują się (albo zachowują się w nieoczekiwany sposób)

Ten problem występuje najczęściej gdy wykorzystywane są przełączniki (czasem nazywane "przełącznikami KVM") służące do podłączenia jednego monitora, klawiatury i myszki do wielu komputerów. Można eksperymentować z przełącznikami różnych producentów jednak OpenBSD wydaje się bardziej wrażliwy na przełączanie myszy niż inne systemy operacyjne. Problemy pojawiają się najczęściej podczas przełączania myszy pomiędzy komputerami. Jeśli nie używasz myszki rozwiązanie jest proste: po prostu nie podłączaj kabla do komputera. Jeśli jednak myszka jest niezbędna najskuteczniejszym sposobem będzie podłączeniem osobnej myszki do każdego z komputerów, a przełączanie jedynie klawiatury i monitora. Może się okazać ze adapter PS/2 Mouse -> USB (tak że OpenBSD zobaczy mysz USB) rozwiąże twój problem. Jeśli niezbędny jest tylko dostęp do konsoli wygodne może okazać się skorzystanie z konsoli szeregowej.

12.7.6 - Czy tzw WinModem`y są obsługiwane?

WinModems są tanimi modemami które większość swojego przetwarzania sygnałów o główny procesor systemu zamiast przetwarzać je sprzętowo jak robią to "prawdziwe" modemy. Z powodu różnorodności niekompatybilnych i zwykle nieudokumentowanych układów WinModem`ów, nie ich ma obsługi w OpenBSD i najprawdopodobniej nie ulegnie to zmianie.

12.7.7 - Co stało się ze wsparciem dla Adaptec RAID (aac)?

Firma Adaptec odmówiła dostarczenia użytecznej i ścisłej dokumentacji do swoich opartych na FSA (aac(4)) kontrolerów RAID. Jako że te kontrolery wydają się być bardzo zapluskwione, dokumentacja ta jest krytyczna do stworzenia użytecznych sterowników. Od momentu w którym ten sterownik stał się tak niepewny, został usunięty z jądra GENERIC.

Mogę skompilować własne jądro z obsługą aac(4), prawda?

Pewnie. Ale jakiej części "niepewny" nie zrozumiałeś? To nie jest "eksperymentalna" cecha, tylko dobrze znany niesolidny sterownik. Być może działa z niektórymi wariacjami sprzętu wystarczająco dobrze by go używać, jednak nie polecamy trzymania na nim twoich danych.

12.7.8 - Moja karta ami(4) obsługuje tylko jeden dysk logiczny!

Istnieje znany błąd w ami(4) powodujący uszkodzenie danych jeżeli korzystasz z więcej niż jednego napędu na niektórych kontrolerach. Dla tych kontrolerów OpenBSD włącza ograniczenie do jednego dysku logicznego, co powoduje pojawienie się mniej więcej takiego komunikatu w dmesg:
ami0: FW A.04.03, BIOS vA.04.03, 4MB RAM
ami0: 3 channels, 16 targets, 2 logical drives
ami0: firmware buggy, limiting access to first logical disk
scsibus0 at ami0: 1 targets

12.8 - Landisk

[jeszcze nic tu nie ma]

12.9 - Luna88k

[jeszcze nic tu nie ma]

12.10 - Mac68k

[jeszcze nic tu nie ma]

12.11 - MacPPC

12.11.1 - Dlaczego sterownik bm(4) jest powolny?

Sterownik bm obsługujący chip BMAC obecny w niektórych komputerach MacPPC (włączając w to wczesne wersje iMaca) posiadają problem objawiający się podczas pracy w trybie 100 Mbps. Zalecane jest wymuszenie pracy w trybie 10 Mbps przez użycie opcji "media 10baseT" w pliku /etc/hostname.bm0 lub wymuszenie trybu 10 Mbps w hubie lub switchu.

12.12 - MVME68k

[jeszcze nic tu nie ma]

12.13 - MVME88k

[jeszcze nic tu nie ma]

12.14 - SGI

[jeszcze nic tu nie ma]

12.15 - SPARC

[jeszcze nic tu nie ma]

12.16 - UltraSPARC (sparc64)

12.16.1 - Mój UltraSPARC nie chce się uruchamiać z obrazu dyskietki

Jedynie Ultra 1/1e i Ultra 2 mogą uruchamiać jakikolwiek system operacyjny z dyskietki. Skorzystaj zamiast tego z CD-ROM'u, Miniroot lub bootowania po sieci, aby przeprowadzić instalację.

12.16.2 - Otrzymuję komunikaty "partition extends past end of unit" w disklabel

W systemach sparc i sparc64 disklabel BSD nie może opisać geometrii dysku większego niż 8GB, podczas gdy pojedyńcze wpisy w disklabel mogą być większe.

Za każdym razem gdy uruchamiasz disklabel(8), wykonuje on testy stanu wpisów w disklabel, określając geometrię dysku i w momencie gdy zauważy okrojoną geometrię zostaniesz ostrzeżony a disklabel(8) nie pozwoli ci edytować wpisów przekraczających 8GB, o ile nie nakażesz korzystanie z prawdziwej geometri dysku. Możesz to zrobić korzystając z polecenia "g" w powłoce poleceń disklabel(8) i włączyć korzystanie z "geometrii [d]ysku":

# disklabel -E wd0
# Inside MBR partition 3: type A6 start 63 size 17912412
  [...]
Initial label editor (enter '?' for help at any prompt)
> g
[d]isk, [b]ios, or [u]ser geometry: [d] d
> w
> q
Wciąż będą się pojawiały ostrzeżenia, jednak będziesz mógł korzystać ze swojego dysku zgodnie z twoimi potrzebami. Poprawne rozwiązanie tego problemu powinno być kompatybilne z obecnie wykorzystywanymi systemami i dodatkowo powinno być kompatybilne z Solaris-em działającym na dyskach większych niż 8GB, jednak nie podjęto jeszcze takich prac.

12.17 - DEC VAX

12.17.1 - Czy mogę korzystać z symulatora SIMH dla VAX-a?

Tak!

Symulator SIMH VAX może być wykorzystany do efektywnej emulacji prawdziwego VAX-a. Instrukcje możesz znaleźć tutaj.

12.18 - Sharp Zaurus

12.18.1 - Urządzenia USB nie działają poprawnie

Zaurus posiada zbyt małą wydajność prądową na portach USB, zatem wiele urządzeń USB nie bedzie działać poprawnie w sytuacji gdy są wpięte bezpośrednio w Zaurus'a. Dla takich urządzeń musisz użyć zasilanego niezależnie hub'a USB.

[Spis treści] [Sekcja 11 - X Window System] [Sekcja 13 - Multimedia]


[wstecz] www@openbsd.org
$OpenBSD$