[OpenBSD]

[Spis treści] [Sekcja 2 - Inne źródła informacji o OpenBSD] [Sekcja 4 - Instalacja OpenBSD 3.7]

3 - Jak zdobyć OpenBSD?


Spis treści


3.1 - Zakup zestawów CD OpenBSD

Zakup zestawu płyt CD jest najlepszym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z OpenBSD. Zamówienie można złożyć na stronie: http://www.openbsd.org/orders.html.

Poniżej jest kilka naprawdę dobrych powodów, dla których warto nabyć własny zestaw płyt:

Jeśli masz zamiar zainstalować oficjalne wydanie OpenBSD, powinieneś użyć zestawu naszych oficjalnych płyt CD.

3.2 - Zakup koszulek OpenBSD

Tak, Projekt OpenBSD dostarcza koszulki, które możesz nosić ku swojej uciesze. Możesz obejrzeć je na stronie z koszulkami OpenBSD. Dobrej zabawy :)

3.3 - Czy można pobrać obrazy płyt z sieci?

Od wersji OpenBSD 4.2, dla wybranych platform, tak!

Użytkownicy platform alpha, amd64, hppa, i386, macppc, sparc, sparc64 mogą obecnie pobrać i zainstalować obraz ISO, który może być użyty do utworzenia startowej płyty CD i zainstalowania z niej OpenBSD.

Zwracamy uwagę, że ISO not nie jest tym samym co oficjalne zestawy CD. Obrazy te istnieją dla pojedyńczych platform i nie zawierają żadnych prekompilowanych packietów, naklejek lub prac artystycznych dołączanych do oficjalnych CD.

Podobnie jak wcześniej, instalacja z plików ISO NIE jest optymalną metodą instalacji dla wielu ludzi. Zazwyczaj szybszą metodą i prostszą metodą, wciąż jest pobranie bootowalnego nośnika i instalacja wymaganej części. Jednakże dla tych którzy chcą wykonać szereg instalacji, lub nie potrafią umieścić dziesięciu plików na CD, lub też ustawili lokalny serwer FTP, dostępne są obrazy ISO.

Projekt OpenBSD nie udostępnia gotowych obrazów oficjalnych CD do pobrania z sieci. Powód takiego działania jest bardzo prosty: chcemy, abyś kupił je od nas, a tym samym wspomógł dalszy rozwój OpenBSD. Prawa do layout'u oficjalnego wydania OpenBSD są zastrzeżone dla Theo de Raadt'a. Theo nie zezwala na dalszą dystrybucję obrazów iso płyt. Żeby zachęcić ludzi do zakupu płyt wprost od Projektu OpenBSD, dołączane są do nich różnego rodzaju bonusy (plakaty, naklejki itp.).

Zauważ, że jedynie layout płyt jest zastrzeżony, OpenBSD, sam w sobie, jest wolnym oprogramowaniem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ktoś z pobranej z sieci dystrybucji OpenBSD, zrobił własne płyty CD.

Dla tych, którzy potrzebują bootowalną płytę CD dla swoich systemów, bootujące obrazy ISO (nazwane cd42.iso) są dostępne dla wielu platform, pozwalając na zainstalowanie reszty systemu poprzez FTP. Zajmują one jedynie kilka megabajtów i zawierają jedynie narzędzia instalacyjne, a nie właściwe pakiety instalacyjne.

3.4 - Pobieranie przez FTP, HTTP lub AFS

Istnieje wiele międzynarodowych serwerów lustrzanych, gdzie możliwe jest pobranie przez FTP i HTTP nie tylko oficjalnego wydania OpenBSD, ale i aktualnych wersji snapshot. Dostęp przez AFS jest również możliwy. Powinieneś używać tego serwera, który jest najbliżej Ciebie. Zanim rozpoczniesz pobieranie, możesz skorzystać z: ping(8) i traceroute(8) do określenia, który serwer jest najbliżej Ciebie, a tym samym, którego wybór jest najwłaściwszy. Rzecz jasna, najbliżej jest zawsze oficjalny zestaw CD OpenBSD. Lista serwerów ftp jest tutaj:

http://www.openbsd.org/ftp.html

3.5 - Pobieranie kodu źródłowego

Kod źródłowy OpenBSD jest dostępny bez żadnych opłat i można rozpowszechniać go bez ograniczeń. Najlepszą metodą by posiadać zawsze aktualne źródła, jest instalacja z najnowszego wydania płyt CD, a następnie używanie AnonCVS do regularnej aktualizacji drzewa. Informacja o AnonCVS, łącznie z opisem konfiguracji, jest dostępna tutaj:

http://www.openbsd.org/anoncvs.html.

Inną alternatywną drogą jest pobranie źródeł z sieci. Można użyć do tego cvsweb: http://www.openbsd.org/cgi-bin/cvsweb/.

[Spis treści] [Sekcja 2 - Inne źródła informacji o OpenBSD] [Sekcja 4 - Instalacja OpenBSD 3.7]


[wstecz] www@openbsd.org
$OpenBSD$