[OpenBSD]

[3.4 -> 3.5] | [3.5 -> 3.6] | [FAQ Index] [3.7 -> 3.8]

Upgrade Guide: z 3.6 do 3.7


Uwaga: upgrade jest dostępny tylko z release do release, zalecane jest aby nie opuszczać wydań pośrednich. Nie opuszczaj wersji release.

Upgrade to wygodny sposób na utrzymywanie twojego systemu OpenBSD aktualnym z ostatnią aktualną wersją. Jednakże, rezultat w zamierzeniu nie odpowiada dokładnie wynikowi instalacji wyczyść-i-załaduj. W szczególności stare pliki bibliotek, nie są usuwane w procesie aktualizacji, ponieważ mogą być wymagane przez starsze aplikacje które mogą, lecz nie muszą, być zaktualizowane w danym momencie. Jeżeli NAPRAWDĘ chcesz pozbyć się tych wszystkich plików, prawdopodobnie lepiej będzie jak zainstalujesz wszystko od początku.

Zanim rozpoczniesz...

Przed przystąpieniem do aktualizacji, niektórzy użytkownicy zaczynają od usunięcia wszystkich pakietów, i instalowania nowych wersji po aktualizacji. Jeżeli twoja platforma jest jedną z tych przeniesionych na gcc3 (macppc, i386), POWINIENEŚ prawdopodobnie tak zrobić.

Aby szybko usunąć wszystkie pakiety z systemu:

pkg_delete -q /var/db/pkg/*
Po zakończeniu aktualizacji, zainstaluj nowe wersje tych pakietów.

Zauważ że w OpenBSD 3.7, narzędzia pakietów wspierają uaktualnienia "w miejscu" korzystająć z pkg_add -r. Zostało to sprawdzone w działaniu z większością pakietów, w szczególności z pakietami z CD dostępnymi w 3.5 i 3.6. Niektóre ważne sprawy:

Użytkownicy i386 oraz macppc: W wyniku przejścia na gcc3, musisz usunąć katalog /usr/include/g++ zanim rozpoczniesz aktualizację, bez względu na to czy planowałeś wykorzystać media instalacyjne czy nie:

rm -rf /usr/include/g++

Upgrade z medium instalacyjnego

Najłatwiejszą i najbezpieczniejszą drogą do aktualizacji z plików binarnych jest boot z medium instalacyjnego oraz podążanie za krokami aktualizacji, które są bardzo podobne do procesu instalacji. Później wykonaj poniższe aktualizacje w /etc.

Upgrade bez medium instalacyjnego

Nie jest to zalecany proces. Korzystaj z medium instalacyjnego gdy tylko jest to możliwe.!

Czasem ktoś może potrzebować aktualizacji na maszynie na której nie może w łatwy sposób przeprowadzić normalnego procesu aktualizacji. Może wówczas wykonać aktualizację ostrożnie postępując w procesie podobnym do aktualizacji opartej na źródłach:

Podczas tego procesu, sendmail(8) może zwrócić pewien błąd podobny do poniższego:
    Nov 1 12:47:05 puffy sm-mta[16733]: filesys_update failed: No such file or dire
    ctory, fs=., avail=-1, blocksize=380204
Wiadomość ta może być bezpiecznie zignorowana, możesz też chcieć zatrzymać sendmail(8)-a na czas aktualizacji.

Uaktualnienia w /etc

Jakkolwiek wykonujesz aktualizację, czy to przez media instalacyjne i wykonanie "formalnego" procesu aktualizacji, czy też aktualizację binarną "w-miejsce", musisz wykonać kilka szególnych kroków.

Nowi użytkownicy i grupy

Daemon FTP został przebudowany do pracy z ograniczonymi uprawnieniami, dodano daemona OSPF, zatem wymagane są nowi użytkownicy i grupy. Jako root, dodaj poniższych użytkowników oraz grupy korzystając z useradd(8):
useradd -u84 -g=uid -c"FTP Daemon" -d/var/empty -s/sbin/nologin _ftp
useradd -u85 -g=uid -c"OSPF Daemon" -d/var/empty -s/sbin/nologin _ospfd
Polecenia te spowodują dodanie nowych użytkowników oraz odpowiadające im grupy. Twoje środowisko powinno pozwolić ci skopiować/wkleić te polecenia.

Aplikacje przestrzeni użytkownika

X.org zastąpił XFree86: Ponieważ projekt XFree86 zmienił licencję, OpenBSD przeniosło się na projekt X.org X Window System. Pliki konfiguracyjne X11 muszą zostać zaktualizowane. Wielu użytkowników bez obaw może rozpakować xetc37.tgz:

cd /
tar xzpf /path/xetc37.tgz
Jeżeli wykonałeś istotne zmiany w plikach w /etc/X11 z jakiegokolwiek powodu, NIE powinieneś rozpakowywać xetc37.tgz jak powyżej, raczej wykonując ręczne wcielenie zmian w nowe pliki.

Jeżeli posiadasz plik /etc/X11/XF86Config który działał w OpenBSD 3.6, zmieniając mu nazwę na /etc/X11/xorg.conf prawdopodobnie otrzymasz w pełni funkcjonalny X Window System w OpenBSD 3.7. Może się także okazać, że dla ciebie nowsza wersja X jest znacznie bardziej "samo-konfigurująca" niż poprzednie wersje, i nie będziesz potrzebował pliku /etc/X11/xorg.conf, w zależności od twojego sprzętu.

Zmiana zachowania bgpd(8): Nowe rde route-age [evaluate|ignore] zmienia zachowanie bgpd. Dotychczas evaluate było uwzględniane domyślnie, lecz obecnie domyślną wartością jest ignore. Ocena wieku trasy nie jest określona w RFC 1771 i powoduje nieokreślone decyzje w preferencjach wyboru bardziej stabilnego połączenia.

pfsync wymaga syncdev zamiast syncif: Podczas konfiguracji urządzenia pfsync, używaj 'syncdev' zamiast przestarzałego słowa kluczowego 'syncif'.

Teraz OpenNTPD ustawia czas bezzwłocznie podczas startu: Od OpenBSD 3.7, OpenNTPD może wykonywać duże korekty czasu, tak więc nie jest konieczne uruchamianie rdate(8) do ustawiania czasu przed startem ntpd(8). Możesz więc wyłączyć rdate(8) w twoim pliku rc.conf.local (lub rc.local), jeżeli chciałeś to zrobić wcześniej.

Zmiany w plikach w /etc

Będziesz potrzebował rozpakować pliki etc37.tgz do tymczasowej lokalizacji:
cd /tmp
tar xzpf /path/etc37.tgz
Pliki które prawdopodobnie mogą być skopiowane z etc37.tgz "jakimi są":
changelist
daily
fbtab
moduli
netstart
ospfd.conf
rc
security
services
mtree/*
Zauważ, że JEST możliwe by lokalnie zmodyfikować te pliki, jeżeli to było zrobione, będzie konieczne ręczne scalenie. Tutaj są linie kopiuj/wklej do kopiowania tych plików, zakładając że rozpakowałeś etc37.tgz w miejscu sugerowanym powyżej:
cd /tmp/etc
cp changelist daily fbtab moduli netstart ospfd.conf rc security services /etc
cp mtree/* /etc/mtree/

Pliki które muszą być ręcznie włączone, uwzględniając lokalne zmiany w nich wykonane, jeżeli były modyfikowane z domyślnych, w przeciwnym wypadku, również po prostu je skopiuj:

ftpusers
rc.conf
spamd.conf
sysctl.conf
mail/aliases
skel/.cshrc
skel/.profile
Ostatecznie skorzystaj z mtree(8) by utworzyć jakiekolwiek nowe katalogi:
mtree -qdef /etc/mtree/4.4BSD.dist -p / -u

[3.4 -> 3.5] | [3.5 -> 3.6] | [FAQ Index] [3.7 -> 3.8]


[back] www@openbsd.org
$OpenBSD$