[OpenBSD]

OpenBSD 3.4 logo

OpenBSD 3.4 Release:

Data wydania 1 Listopad, 2003
Copyright 1997-2003, Theo de Raadt.
ISBN 0-9731791-2-0
3.4 Piosenka przewodnia: "The Legend of Puffy Hood"

Co nowego?
Instalacja
Drzewo portów
Zamów zestaw płyt CD

Aby pobrać pliki tego wydania:


Uwaga: Informacje o autorach i prawach autorskich znajdują się w odpowiednich plikach źródłowych, które można znaleźć w archiwach src.tar.gz, sys.tar.gz, XF4.tar.gz, lub w plikach pobranych przez ports.tar.gz. Z powodu braku miejsca na CD-ROM-ach, nie są dołączone pliki użyte przy budowaniu pakietów z drzewa portów (ports.tar.gz).


Co nowego?

Ta lista to tylko część nowych właściwości zawartych w OpenBSD 3.4. Pełny spis zmian znajduje się w changelogu dołączonym do tego wydania.


Instalacja

Poniższą instrukcję mogłeś również otrzymać w formie drukowanej jeśli zdecydowałeś się na zakup oficjalnego zestawu płyt CD, zamiast pobrać OpenBSD 3.4 w inny sposób. Instrukcja odnośnie instalacji przez FTP (lub w inny sposób) jest bardzo podobna; celowo pozostawiono opis instalacji przy pomocy płyt CD, aby pokazać, że jest ona o wiele prostsza od pozostałych metod.


Instalacja OpenBSD 3.4 dla różnych architektur sprzętowych opisana jest w plikach, które możesz znaleźć na CD-ROM-ach lub serwerach ftp:


Informacja dla niecierpliwych ludzi zaznajomionych z OpenBSD i używających komendy "disklabel -E". Jeśli poczujesz się zakłopotany podczas instalacji OpenBSD, po prostu przeczytaj odpowiedni dla Ciebie plik INSTALL.*!

OpenBSD/i386:

OpenBSD/macppc:

OpenBSD/vax:

OpenBSD/sparc:

OpenBSD/sparc64:

OpenBSD/alpha:

OpenBSD/hp300:

OpenBSD/hppa:

OpenBSD/mac68k:

OpenBSD/mvme68k:

Uwagi odnośnie kodów źródłowych:


Drzewo portów

Projekt OpenBSD dostarcza także archiwum zawierające drzewo portów. Rozpakuj je, tak jak na poniższym przykładzie:

Katalog ports/ jest zrzutem repozytorium CVS drzewa portów. Jeśli nie wiesz co to jest drzewo portów, możesz zajrzeć na na tą stronę. Nie jest to dokładny opis portów, a jedynie wprowadzenie, które pozwali użytkownikowi na skorzystanie z dobrodziejstw systemu portów.

Katalog ports/ przedstawie strukturę portów taką, jaką zawiera repozytorium CVS (nie znając samego CVS, dobrze jest przeczytać stronę man cvs(1)). Podonie jak drzewo źródeł, tak samo i drzewo portów dostępne jest przez AnonCVS. Jeśli chcesz posiadać zawsze aktualne drzewo portów, musisz umieścić je na medium pozwalające na swobodny odczyt i zapis, a następnie uaktualnić je przy pomocy polecenia:

[Oczywiście, należy zamienić "portsdir" na lokalny katalog, gdzie znajduje się drzewo portów, a "anoncvsserver.openbsd.org" na adres serwera, który znajduje się najbliżej Ciebie.]

Proszę zauważyć, że znakomita większość portów dostępna jest w postaci pakietów przez ftp. Jeśli tylko w pakietach przeznaczonych dla wersji 3.4 pojawią się błędy, pakiety te zostaną uaktualnione.

Jeśli interesują Cię informacje na temat nowych portów, może sam chciałbyś pomóc, a może po prostu chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat - zapisz się na listę mailingową ports@openbsd.org.


OpenBSD www@openbsd.org
$OpenBSD$