[OpenBSD]

Cele projektu


Nie ulega wątpliwości, iż każdy programista pracujący nad projektem OpenBSD ma swoje własne cele i priorytety, ale też istnieją cele, które są dla nas wspólne, a które dają się sklasyfikować w następujący sposób:

Finanse Projektu

Naturalnie, projekt OpenBSD wymaga funduszy na pokrycie kosztów swojego istnienia, m.in. ze względu na konieczność ponoszenia opłat za dostęp do sieci Internet oraz doskonale znane wszystkim wydatki związane z koniecznością wymiany sprzętu. Z tego powodu, projekt sprzedaje CDROMy z najnowszą wersją systemu. Projekt rozpoczą też sprzedaż koszulek, które można nabyć na konferencjach, w niektórych sklepach, czy też na naszej stronie, gdzie można też zamawiać CDROMy, przez co zwiększają się szanse na pojawienie się kolejnej wersji systemu.

Jest również możliwe dokonywanie darowizn pieniężnych lub sprzętu, co jest odnotowywane na stronie darowizn. Więcej informacji na ten temat udziela Theo de Raadt. Możesz też wysłać czek w dolarach kanadyjskich lub amerykańskich na adres:

OpenBSD
812 23rd Ave SE
Calgary, Alberta
Canada
T2G 1N8
(Czeki powinny być wystawione na nazwisko "Theo de Raadt", ponieważ banki nie przyjmują czeków wystawionych na "OpenBSD".)

Dodatkowo, jest teraz możliwe dokonywanie darowizn do konto projektu w sieci przez przekazanie funduszy za pomocą karty kredytowej lub PayPal.

Chociaż darowizny przekazywane na konto projektu OpenBSD nie są traktowane jako darowizny na cele charytatywne według prawa podatkowego obowiązującego w USA, być może mogą one być odliczane jako koszty operacyjne. Jeżeli wasza firma jest zainteresowana przekazaniem darowizny, prosimy o zasięgnięcie informacji na ten temat u waszego księgowego. To samo stosuje się do innych państw, gdzie firmy mogą dokonywać dających się odpisać od podatku darowizn klasyfikowanych jako "Dobra Wola" ("Good Will").

Na początku istnienia projektu OpenBSD, Theo de Raadt wydał ponad $30,000 (dolarów kanadyjskich) aby pokryć wysokie koszty dostępu do Internetu w Kanadzie (chociaż koszty te mogły być mniejsze w USA, restrykcyjne przepisy dotyczące eksportu technologii kryptograficznych uniemożliwiły przeniesienie projektu do USA). Jak dotąd, projekt nie otrzymał poważniejszych funduszy, ani ofert współuczestniczenia w kosztach projektu ze strony jakiejkolwiek firmy czy instytucji edukacyjnej. Theo pracuje nad systemem OpenBSD w pełnym wymiarze czasu, a fundusze projektu są w większości wydawane na nowy sprzęt dla programistów pracujących nad rozwojem systemu (np. od chwili kiedy powstał projekt OpenBSD na rynku pojawiło sie ponad 20 nowych typów kart Ethernet). Stąd też, projekt cały czas potrzebuje funduszy na rozwój. Darowizny wpłacane przez użytkowników systemu zapewniają istnienie projektu.


Gdzie mieszkają nasi programiści?

Poniższa mapa pokazuje, gdzie w przybliżeniu, mieszkają nasi programiści. Będziemy starali się uaktualniać ją od czasu do czasu, ale nie liczcie na to.

Mapa świata

OpenBSD www@openbsd.org
$OpenBSD$