[OpenBSD]

OpenBSD/i386


System OpenBSD dla platformy i386 pracuje na standardowych komputerach PC oraz klonach, z wieloma rodzajami procesorów, różnymi architekturami magistrali I/O oraz szeroką gamą wspieranego sprzętu.

Spis Treści


Historia:

Port OpenBSD/i386 istnieje od początku powstania projektu. Przez ten czas zostało napisanych specjalnie dla OpenBSD wiele sterowników do urządzeń (np. do kart kryptograficznych), część zaś zaadoptowano z systemów FreeBSD czy też NetBSD.


Obecny status:

Instalacja i uruchomienie OpenBSD na najnowszych komputerach nie powinno stanowić większego problemu. Jednostki wyposażone w niestandardowy BIOS (takie jak starsze firmowe PC'ty, laptopy oraz niektóre wyspecjalizowane serwery) mogą sprawiać problemy.

Przy pomocy warstwy kompatybilności binarnej, OpenBSD/i386 potrafi uruchomić programy z systemów Linux, FreeBSD, BSD/OS, SVR4 (włączając w to Solaris) oraz IBCS2. Większość programów powinna działać bez problemu.

Wsparcie dla XFree86 jest dostępne dla większości kart graficznych przy użyciu albo najnowszego serwera X.Org (w OpenBSD 4.2 - 7.2.0), albo serwerów XFree86 wersji 3.3.6.


Lista wspieranego sprzętu:

Większość laptopów jest wspierana przez OpenBSD. Na tej stronie znajdziesz szczegóły dotyczące popularnych laptopów.

Lista sprzętu wspieranego dotyczy OpenBSD-current i może się nieznacznie różnić od tego co było obsługiwane w ostatniej wersji RELEASE.

Procesory

Wszystkie procesory kompatybilne z architekturą Intel 80386 (i386), poza samym 80386, są wspierane:

Koprocesory matematyczne (80487DX) są wymagane w przypadku gdy nie są one wbudowane w procesor.

Wszystkie komputery kompatybilne z 486 lub wyższym powinno pracować bez problemów.

Wsparcie dla systemów z symetrycznym przetwarzaniem wieloprocesorowym "SMP"

Od wersji 3.6 OpenBSD/i386 wspiera większość systemów SMP ("Symmetrical MultiProcessor"). Do obsługi operacji SMP zostało dołączone oddzielne jądro (bsd.mp), które znajduje się w pakietach instalacyjnych.

Jako, że jest to nowa właściwość deweloperzy chcieliby uzyskać informacje, jaki sprzęt działa, a jaki nie działa podczas używania SMP, więc nawet bardziej istotne jest przesłanie wyniku polecenia dmesg po instalacji.

Magistrale

Magistrala MCA, dostępna w wielu firmowych komputera PC firmy IBM nie jest wspierana.

Interface magistrali

Generatory liczb losowych (Entropy sources)

Kontrolery dysków

Kontrolery PCI IDE oraz Serial ATA (pciide)

Niektóre z tych procesorów są często używane w niskobudżetowych, opartych na oprogramowaniu ("software-based") systemach RAID. Ten tryb nie jest wspierany przez OpenBSD.

Adaptery SCSI

Kontrolery RAID/Cache (RAID and Cache Controllers)

Napędy CD-ROM oraz DVD-ROM

Interfejs programowy firmowych napędów CD-ROM Sony oraz Panasonic nie jest wspierany.

Streamery

Karty graficzne

Należy wspomnieć o fakcie, iż nie wszystkie karty graficzne wspierane przez system OpenBSD mogą być używane w środowisku X Window System (więcej informacji uzyskasz czytając dokumentację dla X.Org).

Karty portów szeregowych (Serial Ports)

Porty równoległe LPT (Parallel Ports)

Urządzenia komunikacyjne

Karty sieciowe Ethernet

Wiele kart sieciowych zgodnych z NE2000 nie będzie działać lub też ich wydajność będzie niska. Nie zalecamy ich używania, lecz decyzja zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Bezprzewodowe karty sieciowe Ethernet

Karty Gigabit Ethernet

Karty sieciwe Ethernet 10Gb

Karty ATM

Karty FDDI

Karty WAN

Akceleratory kryptograficzne (Cryptography Accelerators)

PC Cards (PCMCIA/CardBus (B))

Urządzenia Universal Serial Bus (USB) (A) (B) (C)

Urządzenia wskazujące (G)

Urządzenia dźwiękowe (G)

Poniższe urządzenia nie są dobrze przetestowane:

Tunery radiowe (radio)

Inne urządzenia

Karty ISAPNP

Jeśli urządzenie nie pracuje, wyślij wydruk polecenia dmesg(8) na adres dmesg@openbsd.org, a my spróbujemy dodać obsługę tego urządzenia.

Generalnie mówiąc, następujące urządzenia powinny na pewno pracować. Inne mogą również pracować; wsparcie dla niech jest wciąż ulepszane.

(G) Urządzenia oznaczone (G) zawarte są tylko w jądrach GENERIC, ale nie są zawarte na dyskietkach instalacyjnych (a także na obrazie instalacyjnej płyty CD).

(A) Urządzanie oznaczone (A) nie są zawarte na dyskietce A.

(B) Urządzanie oznaczone (B) nie są zawarte na dyskietce B.

(C) Urządzanie oznaczone (C) nie są zawarte na dyskietce C.

(*) Wsparcie urządzeń oznaczonych (*) nie jest zawarte w jądrze GENERIC i mediach dystrybucyjnych, i wymagają włączenia ich w pliku konfiguracyjnym kernela oraz jego rekompilacji.

Urządzenia nieobsługiwane:

Sprzęt nieobsługiwany obecnie może być wspierany przez OpenBSD w przyszłości, udostępniając swój czas, sprzęt bądź dokumentację możesz przyśpieszyć proces tworzenia sterowników dla tych urządzeń.


Instalacja wraz z innymi systemami operacyjnymi:

OpenBSD/i386 może zostać zainstalowany w sposób umożliwiający współdzielenie dysku z innymi systemami operacyjnymi, takimi jak MS-DOS, Windows czy Linux, przy użyciu tablicy partycji, MBR lub opcjonalnego programu ładującego. Codzienne użytkowanie nie nastręcza kłopotów, natomiast proces instalacji należy przeprowadzić ze szczególną uwagą, gdyż niektóre systemy operacyjne, takie jak Windows 95, znane są z tego, iż podczas instalacji nadpisują informacje zawarte w MBR.

Także niektóre laptopy używają specjalnej partycji wykorzystywanej przy przechodzeniu w stan uśpienia i partycja ta nie może być utracona.

Więcej szczegółów można znaleźć w dokumentach Instalacja OpenBSD oraz Konfiguracja dysków.


Pobranie i instalacja OpenBSD/i386:

Najnowszym wydaniem OpenBSD/i386 jest OpenBSD 4.2. Więcej o procesie instalacji możesz przeczytać w dokumencie Instrukcje instalacji OpenBSD 4.2 na platformie i386.

Snapshot jest robiony od czasu do czasu i dostępny jest pod tym adresem, jak również na wielu serwerach lustrzanych - mirrorach. O procesie instalacji snapshota przeczytasz także w dokumencie OpenBSD/i386 snapshot installation instructions .

Istnieje kilka nośników, z których można rozpocząć instalację:


Wspierane platformy
www@openbsd.org
$OpenBSD$