[OpenBSD]

Listy mailingowe


Listy mailingowe są ważnym czynnikiem służącym komunikacji pomiędzy użytkownikami a deweloperami systemu OpenBSD. Wszystkie listy poza announce oraz security-announce nie są moderowane. Rozważnie ograniczamy ilość różnych list mailingowych. Pomaga to zredukować ilość dublujących się listów oraz zapewnia sprawną dystrybucję informacji do szerokiego grona użytkowników.

Netykieta

Przestrzegaj następujących zasad w stosunku do innych subskrybentów list mailingowych:

Wysyłaj listy w postaci czystego tekstu (ang. Plain text), tak aby linia zawierała maksymalnie 72 znaki
Wielu subskrybentów czyta listy za pomocą programów trybu tekstowego (mail(1), emacs, Mutt) co powoduje, iż dokumenty sformatowane za pomocą języka HTML lub z liniami dłuższymi iż 72 znaki są często dla nich nieczytelne. Większość list mailingowych wycina z postów zawartość MIME przed wysłaniem ich do innych subskrybentów. Jeśli więc nie używasz czystego tekstu w poście, Twoje listy zostaną zreformatowane, lub jeśli się to nie powiedzie odrzucone. Jedyną listą akceptującą załączniki jest lista ports, załączniki zostaną jednak usunięte z postu na innych listach mailingowych.
Zanim zapytasz na liście
Jeśli masz pytanie dotyczące instalacji systemu, upewnij się czy przeczytałeś wszystkie związane z tym problemem dokumenty takie jak INSTALL.*, znajdujący się w katalogu instalacyjnym FTP, FAQ oraz pokrewne dokumenty podręcznika systemowego man (np. afterboot(8)), sprawdź także archiwa list mailingowych. Chcemy pomagać, jednakże nie chcemy pozbawiać Cię prawa samodzielnego zdobywania wiedzy. Poza tym nikt nie chciałby czytać tego samego pytania po raz piąty w ciągu miesiąca.
Nadaj wiadomości jednoznaczny tytuł
Wiadomości pozbawione tematu są odsyłane do list managera i dlatego nie są rozsyłane. Załączenie właściwej linii tematu do wiadomości spowoduje, że więcej osób przeczyta co napisałeś. Wystrzegaj się także tematów zawierających nadmierną ilość wielkich liter. Tematy "Pomocy!!" lub "To mi nie działa" nie są użyteczne jako tematy. Nie należy zmieniać tematu w obrębie tego samego wątku. Powinieneś wiedzieć co jest w treści postu, Ci z nas którzy otrzymują wiele setek postów dziennie mogą nie mieć pojęcia co jest w treści.
Ogranicz wielkość sygnatury
Staraj się ograniczyć wielkość sygnatury na końcu postu do rozsądnej długości. Dołączanie sygnatury PGP do postów jest rzadko krytykowane, ale wystrzegaj się wysyłania kart adresowych, gdyż jest to po prostu irytujące oraz niestosowne w stosunku do innych użytkowników list.
Nie zbaczaj z tematu
Utrzymuj temat postu stosownie do tematu wątku dyskusji.
Załączaj ważne informacje
Nie marnuj czasu innych osób niekompletnymi pytaniami. Nikt poza Tobą nie posiada informacji potrzebnych do rozwikłania Twojego problemu, lepiej jest dołączyć więcej informacji niż jest to wymagane niż mniej. Każde pytanie powinno zawierać przynajmniej informacje o wersji OpenBSD (np., "3.2-stable", "3.3-current z dnia 20 czerwca 2003"). Pytania dotyczące sprzętu powinny zawierać informacje o platformie (np., sparc, alpha, itd.). Powinny zawierać także pełny dmesg(8). Podanie jedynie modeli sprzętu nie mówi zbyt wiele o zawartości i konfiguracji konkretnej maszyny, log dmesg(8) powie nam dokładnie co jest w Twojej maszyn.
Szanuj opinie innych
Inteligentni ludzie mogą mieć rożne spojrzenie na te same fakty i dochodzić do innych wniosków. Powtarzanie tych samych racji nie wnosi nic nowego do dyskusji, natomiast jest powodem irytacji innych subskrybentów listy.
Nie wysyłaj swojego listu na wiele list równocześnie i w wielu kopiach
Wysyłanie tego samego postu na wiele list lub wielokrotnie nie spowoduje, że otrzymasz odpowiedź szybciej, a będzie jedynie powodem irytacji ludzi, którzy chcieliby Ci pomóc. Jeśli nie otrzymałeś odpowiedzi na swój post po pierwszym wysłaniu go na właściwą listę, może oznaczać że nie załączyłeś wystarczająco dużo potrzebnych informacji. Nie wysyłaj niezmienionego postu ponownie.

Spam

Listy mailingowe OpenBSD używają spamd(8) w trybie "szarych list" (ang. greylisting mode) oraz SpamAssasin w celu ograniczenia spamu pojawiającego sie na listach, ale czasem zdarza się, iż jakiś niechciany post przedostanie się na listę. Dodatkowo serwer list dyskusyjnych posiada reguły oparte o wyrażenia regularne dla często spotykanych wirusów i spamu. Jeżeli otrzymasz spam poprzez jedną z list mailigowych systemu OpenBSD, nie ma potrzeby wysyłać kopii tej wiadomości do właściciela listy -- istnieje szansa, iż operator listy już widział tą wiadomość. Ponadto prosimy nie zgłaszać spamu otrzymanego przez nasze listy do spamcop, ponieważ może to spowodować, że nasz serwer zostanie dodany do ich RBL'a. Narzekania i komentowanie tematu spamu jest zupełnie nieproduktywne ponieważ generuje więcej ruchu niż sam spam.

Zwróć uwagę, że jeśli wysyłasz maile z dynamicznych adresów IP, prawdopodobnie nie będziesz w stanie nadsyłać własnych wiadomości na listy mailingowe. W takim przypadku, powinieneś skorzystać z konfiguracji inteligentnego hosta programu sendmail, która wykorzystuje serwer poczty twojego ISP. Zobacz komentarze w pliku /usr/share/sendmail/cf/openbsd-proto.mc, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

Listy Mailingowe

Listy ogólne

misc
Pytania i odpowiedzi użytkowników, ogólne pytania. Najbardziej aktywna lista. Przeczytaj FAQ oraz inne dokumenty dotyczące instalacji, a także opis sposobu zgłaszania problemów, zamin napiszesz posta.
advocacy
Informacje zachęcające do używania systemu OpenBSD. Nie związane z technicznymi aspektami dyskusje znajdziesz na liście misc.
announce
Ważne ogłoszenia. Lista zawierająca małą ilość postów używana przez użytkowników chcących dowiedzieć się informacji o projekcie.
security-announce
Ogłoszenia bezpieczeństwa. Lista zawierająca małą ilość postów dotycząca bezpieczeństwa, ogłoszenia o dostępnych patchach, które są już dostępne.
ports
Dyskusje o używaniu i rozszerzaniu drzewa portów systemu.
ports-security
Ogłoszenia bezpieczeństwa dla portów i pakietów. Lista zawierająca małą ilość postów dotycząca bezpieczeństwa drzewa portów i pakietów, udostępnia bardziej szczegółowe informacje na temat możliwych dziur i odpowiednich łat.
www
Dyskusja o stronie domowej projektu OpenBSD.

Listy dla programistów

Są to listy przeznaczone do dyskusji o technicznych sprawach związanych z systemem OpenBSD. Nie są one przeznaczone dla początkujących ani dla średnio zaawansowanych użytkowników. Nie należy wysyłać na nie także postów z ze zgłoszeniami błędów (chyba że załączysz do listu rozwiązanie problemu). Nie wysyłaj na nie tez pytań z problemami dotyczącymi instalacji systemu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy wiadomość powinna być wysłana na którąkolwiek z tych list, znaczy to iż nie powinieneś go tam wysyłać. W tym wypadku powinieneś użyć listy misc. Prosimy nie wysyłać tego samego posta na wiele list.
bugs
Raporty błędów wysłane za pomocą sendbug(1) i dyskusje z tym związane. Jeśli życzysz sobie, aby Twój post był zarejestrowany przez system śledzenia błedów GNATS, napisz na adres gnats@openbsd.org, gnats@ przekieruje post na bugs@.
ipv6
Dyskusje na temat IPv6 oraz IPsec zaimplementowanych w OpenBSD.
ports-bugs
Dyskusje na temat błędów w drzewie portów systemu OpenBSD.
smp
Rozwój obsługi maszyn wieloprocesorowych w OpenBSD. Deklaracje "chcę pomóc testować" i narzekanie na to, że brak wsparcia dla SMP nie są mile widziane, natomiast kod jest mile widziany.
tech
Dyskusje na ściśle techniczne tematy; dla deweloperów OpenBSD i zaawansowanych użytkowników. Nie jest to jednak forum "wsparcia technicznego" (ang. "tech support") i prosi się o nie traktowanie go w ten sposób. Developerzy OpenBSD często wykonują łatki implementujące nowe funkcjonalności lub inne istotne zmiany, dostępne publicznie przez tą listę.
x11
Dyskusje na temat rozwoju X11 wewnątrz OpenBSD.

Listy dla specyficznych platform

Listy te koncentrują się na problemach użytkowników na konkretnych platformach.
alpha
port OpenBSD/alpha
arm
port OpenBSD/zaurus i inne prace nad portem na ARM
hppa
port OpenBSD/hppa
mac68k
port OpenBSD/mac68k (systemy różne od PowerPC Macintosh)
m88k
port OpenBSD/aviion, OpenBSD/luna88k oraz OpenBSD/mvme88k
ppc
port OpenBSD/macppc i inne prace nad portem na PowerPC
sparc
porty OpenBSD/sparc i OpenBSD/sparc64
vax
port OpenBSD/vax

Listy zmian w CVS

Za każdym razem, gdy deweloper wprowadza zmianę w drzewie CVS kodu OpenBSD, powiadomienie o tym zdarzeniu wraz z komentarzem autora jest rozsyłane do wszystkich zapisanych na te listy odbiorców.
source-changes
Automat rozsyłający powiadomienia o zmianach we wszystkich repozytoriach drzewa CVS źródeł, poza ports.
ports-changes
Automat rozsyłający powiadomienia o zmianach dotyczących repozytorium CVS drzewa źródeł portów.

Listy CTM

Pewna liczba list mailingowych jest wykorzystywana przez alternatywny system rozprowadzania zmian w źródłach - CTM. Zajrzyj na strone CTM aby poznać więcej szczegółów.

Zarządzanie subskrybcjami list poprzez Majordomo

Jeśli chcesz otrzymać pełny wykaz list mailingowych dostępnych na OpenBSD.org, wyślij komendę "lists" w treści maila na adres majordomo@OpenBSD.org.

Aby subskrybować daną listę, wyślij maila na adres majordomo@OpenBSD.org zawierający treść "subscribe nazwa-listy".

Jeśli potrzebujesz pomocy, wyślij w treści maila "help" na adres majordomo@OpenBSD.org, a otrzymasz odpowiedź zawierającą wszystkie dostępne komendy. Twoja domena MUSI być osiągalna, gdyż w innym przypadku nie otrzymasz odpowiedzi

Zarządzanie subskrybcjami list poprzez WWW

Subskrybcje list OpenBSD mogą być także zarządzane poprzez interfejs WWW, znajdujący się pod adresem:
http://lists.openbsd.org/

Sztuczki związane z listami mailingowymi

Istnieje wiele bardzo użytecznych opcji które można dostosowywać albo poprzez interfejs WWW albo Majordomo. Możesz zmienić swój adres email bez potrzeby odsubskrybowania i ponownego zapisywania się, możesz czasowo wyłączyć dostarczanie wiadomości na kilka dni podczas gdy jesteś na wakacjach oraz dużo więcej. Użytkownik jest zachęcany do poświęcenia kilku chwil i zapoznaniu się z dostępnymi opcjami poprzez wysłanie maila na adres Majordomo zawierający treść "help", lub poprzez etykietę "Help" interfejsu WWW.

Dla przykładu, jeśli wybierasz się na dwutygodniowe wakacje oraz nie życzysz sobie wrócić do kilku tysięcy maili, możesz wyłączyć dostarczanie wiadomości przez serwer poczty na czas swoich wakacji i mieć automatycznie wznowione ich dostarczanie po twoim zaplanowanym powrocie, skorzystaj z komendy:

 
   set ALL nomail-14d 
Wstrzyma ona subskrybcje wszystkich list mailingowych na okres 14 dni (-14d). Więcej szczegółów i opcji możesz znaleźć na stronie opisującej Majordomo.

Digest`y

Jeśli preferujesz otrzymywanie "digest`ów" (skonsolidowanych zestawów wiadomości dla konkretnego przedziału czasu), niż otrzymywanie pojedynczych wiadomości w "czasie rzeczywistym", możesz skorzystać z komend:
 
   set misc digest-daily 
   set source-changes digest-weekly 
dla otrzymania dziennych digest`ów listy misc, oraz tygodniowych dla listy source-changes. Tak, kilka komend może być umieszczonych w jednym mailu do Majordomo.

Inne listy mailingowe

Równi goście z squish.net utrzymują listy mailingowe z dziennymi i tygodniowymi digest`ami list OpenBSD source-changes i ports-changes. Jest to poręczne dla tych, którzy nie lubią dużego natężenia maili, typowego dla tych list.

Ludzie z benzedrine.cx utrzymują listę pf przeznaczoną dla osób używających zawartego w OpenBSD filtra pakietów pf. Aby zasubskrybować wykonaj polecenie:
echo subscribe | mail pf-request@benzedrine.cx

Listy mailigowe dla osób utrzymujących FTP, WWW, mirrory AnonCVS i CVSup mirror dostępna jest na rt.fm.

Listy mailingowe w innych językach

Dostępnych jest także wiele nieanglojęzycznych list mailingowych dotyczących OpenBSD. Poniżej znajduje się wykaz obecnie znanych list mailingowych:

Czeska: users@openbsd.cz
W celu subsktypcji odwiedź następujący adres URL: http://openbsd.cz/mailman/listinfo/users/.

Holenderska: openbsd@list.ii.nl
W celu subsktypcji odwiedź następujący adres URL: http://list.ii.nl/listinfo/openbsd.

Francuska: misc@openbsd-france.org
W celu subsktypcji odwiedź następujący adres URL: http://www.openbsd-france.org/ml/.

Niemiecka: liste@openbsd.de
W celu subsktypcji odwiedź następujący adres URL: http://www.openbsd.de/mailingliste.shtml.

Włoska: sikurezza.org, włosko języczny niekomercyjny portal zawiera listę openbsd@sikurezza.org.
W celu subskrybcji wyślij pusty list na adres openbsd-subscribe@sikurezza.org.

Japońska: Odwiedź następujący link http://www.openbsd.ics.nara-wu.ac.jp/wakakusa w celu poznania bliższych informacji.

Polska: openbsd@lists.bsd.org.pl
Aby zasubskrybować listę wyślij list z tematem "subscribe" do openbsd-request@lists.bsd.org.pl.

Portugalska: openbsd@neei.uevora.pt
Aby zasubskrybować, odwiedź URL: http://neei.uevora.pt/mailman/listinfo/openbsd/.

Rosyjska: openbsd@openbsd.ru
Aby zasubskrybować, wyślij list na adres minimalist@openbsd.ru zawierający temat "subscribe openbsd".

Słoweńska: Aby subskrybować, dowiedź URL: http://obsd.17slon.org/mailinglist.php

Hiszpańska: OpenBSD-Mexico@googlegroups.com, uruchomiona w Meksyku.
Aby subskrybować, odwiedź URL: http://groups.google.com.mx/group/OpenBSD-Mexico

Ukraińska: openbsd@uaoug.org.ua
Aby subskrybować, wyślij list na adres openbsd+subscribe@uaoug.org.ua

Archiwa list mailingowych:

Poiższe archiwa list mailongowych nie są prowadzone przez projekt OpenBSD. Poświęć trochę czasu sukając w więcej niż jednej z nich - każda jest nieco inna i ma różne zdolności przeszukiwania. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi w jednej, sprawdz inną.

Wyszukiwarki ogólnego przeznaczenia, takie jak Google, także okazują się bardzo skuteczne podczas poszukiwań odpowiedzi na pytania związane z OpenBSD.

RSS Feed-y:

Dostępne są także feed-y RSS. Najnowsze przeglądarki WWW obsługują obecnie feed-y RSS, dostępnych jest także kilka czytników RSS. Feed-y RSS nie są zarządzane w ramach projektu OpenBSD.
OpenBSD www@openbsd.org
$OpenBSD$