[OpenBSD]

Budowanie portów na OpenBSD

Więc właśnie skompilowałeś swój ulubiony pakiet oprogramowania na maszynie z OpenBSD i chcesz podzielić się swoim wysiłkiem poprzez przekształcenie go w standardowy port. Co zrobić?

Najważniejszą rzeczą do zrobienia jest komunikacja. Zapytaj ludzi na ports@openbsd.org, czy ktoś nie pracuje już nad tym portem. Poinformuj o tym oryginalnego autora, włączając informacje, o problemach, które mogłeś znaleźć. Jeśli informacja o licencji wydaje się niewłaściwa, powiedz mu o tym. Jeśli musiałeś pokonywać złożone problemy, aby zbudować port, powiedz mu, co może poprawić. Jeśli są zainteresowani jedynie programowaniem na Linuksa i nie interesują się resztą świata Uniksa, postaraj się zmienić ich zdanie.

KOMUNIKACJA odróżnia udany port, od portu, który będzie wkrótce porzucony przez wszystkich.

Przede wszystkim, zapoznaj się z informacjami na temat portowania na tej stronie. Następnie zobacz dokumenty nawiązujące do tego tematu, zwłaszcza Listę rzeczy do sprawdzenia podczas portowania na OpenBSD.

Testuj, ponownie testuj, i jeszcze raz testuj!

Obecnie OpenBSD w pełni wspiera aktualizacje. Oznacza to, że kilka spraw musi zostać wykonanych w koncie.

Przedstaw port. Stwórz paczkę "gzipped tarball" katalogu portu. Możesz wtedy umieścić go na publicznym serwerze FTP lub HTTP, wysyłając adres paczki na ports@openbsd.org lub wysyłając ją w załączniku na ten sam adres. Wybierz metode, która Ci najbardziej odpowiada.

Portowanie nowych aplikacji zajmuje czas. Zarządzanie nimi później zajmuje jeszcze więcej czasu. Zupełnie w porządku jest wykonanie portu aplikacji a następnie pozwolenie by zajmowali się nią inni. Dobrze jest także pomagać innym w zarządzaniu i aktualizacji tak długo jak komunikujesz się unikając wykonywania pewnych prac podwójnie.

W kulturze OpenBSD MAINTAINER nie oznacza statusu, ale odpowiedzialność. Mamy CVS i komentarze w ktorych podajemy kto wykonał pracę. MAINTAINER portu to coś innego: to osoba która przejmuje odpowiedzialność za prace nad portem, poświęcająca czas, by mieć pewność, że wszystko działa tak dobrze jak to tylko możliwe.

Spis dokumentacji portowania

Dostępne informacje na temat portowania

Polityka portowania na OpenBSD

Zalecenia związane z bezpieczeństwem

Jest wiele problemów związanych z bezpieczeństwem, o które należy się zatroszczyć. Jeśli nie jesteś absolutnie pewien co robisz, proszę zwróć się o pomoc na liście mailingowej ports.

Ogólne wskazówki portowania

Inne pomocne wskazówki


OpenBSD www@openbsd.org
$OpenBSD$