[OpenBSD]

Dlaczego twórcy OpenBSD używają CVS


System Jednoczesnych Wersji (ang. The Concurrent Version System; CVS) został wybrany do stosowania przez grupę projektową OpenBSD. Z CVS, siedemnastu lub więcej programistów jest wstanie dokonywać poprawek w kodzie źródłowym (który przekracza 1.2GB w 140,000 plików), który zawiera system operacyjny, porty/pakiety oraz X Window System. Duża liczba użytkowników OpenBSD ściąga źródła systemu poprzez anonimowego CVS'a, procedury, które temu towarzyszą są o wiele bardziej niezawodne niż przy użyciu Software Upgrade Protocol (sup(1)).

CVS pozwala także na łatwe tworzenie i zarządzanie wątków (ang. branches), dlatego możemy jednocześnie wypuszczać wątki 'release' z łatkami w kodzie źródłowym oraz dostarczać źródłową wersję chwilową rozwijając kolejną edycję systemu. O wszystkich tych możliwościach można przekonać się przy pomocy CVSWeb, poręcznego i łatwo nawigującego się sieciowego interfejsu do przeglądania drzewa CVS.

Od kiedy CVS posiada interfejs bezpiecznego połączenia (ssh(1)) zapewnia wiarygodne ustalanie tożsamości użytkownika i hosta. Ta cecha bardzo dobrze współgra z celami bezpieczeństwa projektu OpenBSD.


OpenBSD www@openbsd.org
$OpenBSD$